Kunagi pole liiga hilja selleks, et midagi võib kohutavalt valesti minna.

Belinda Baueri „Minek“ on tõeliselt hea lugemine. See on süngelt koomiline, täis imelisi tegelasi ja ka süžee on suurepärane – iga kord, kui arvate, et saate aru, mis toimub, teeb Bauer ratsukäigu ja asjad ei ole sugugi nii, nagu paistavad.Loo keskmes on Felix Pink, 75-aastane lesk, kes on üks minekukaaslastest. See, mida selle grupi liikmed teevad, ei ole ebaseaduslik, kuid mitte ka päris seaduslik. Minekukaaslaste missiooniks on olla koos ravimatult haigete inimestega, kes soovivad elust lahkuda, kuid kes ei taha sel hetkel üksi olla. Minekukaaslased ei aita neil surra, nad lihtsalt istuvad haigete kõrval, kuni nad surevad.

Me kohtume Felixiga, kui ta asub teele järjekordse surija juurde koos uue liikme Amandaga, kes on enamikust minekukaaslastest noorem, kuid kelle kogemus kannatava sugulasega on Felixi arvates pannud teda mõistma nende missiooni olulisust.

Nad lähevad koos majja number 3 Black Lane’il, mille omanik, eakas ravimatut vähki põdev Charles Cann, on võtnud ühendust minekukaaslastega, et nad aitaksid tagada tema kannatuste korrektse lõpetamise. Nad leiavad majavõtme kokkulepitud kohast ja sisenevad majja. Felix teab, et esimene kord võib Amanda jaoks raske olla, nii et ta on valmis neiule igati toeks olema. Kuid kui Amanda rikub põhireeglit patsienti mitte reaalselt aidata, on Felix ikkagi kindel, et see polnud Amanda süü. Ta peab veel õppima, kuid praegu pole selleks õige aeg, sest selgub, et surnud on vale mees!

Felix otsustab juhtunus süü enda kanda võtta ja end politseile ise üles anda. Aga kõigepealt peab ta veenduma, et tema armsa koerakese Mabeli eest hoolitsetakse. Nii ronib Felix käbedalt üle tagaaia ja suundub kodu poole just siis, kui noor politseiinspektor Calvin Bridge saabub koos oma paarilisega pärast anonüümset vihjet asja uurima.

Calvin on armas noormees. Ta on lõpetanud just ühe osa oma väljaõppest ja tema ülemus arvab, et ta ilmutab annet ja initsiatiivi. Kuid Calvin peidab endas kohutavat saladust. Ta on pärit perekonnast, mille kuritegelik tegevus on selles naabruskonnas hästi tuntud, ja hoolimata nime muutmisest teab ta hästi, et tema side nendega võib ta politseikarjääri lõpetada, kui see teatavaks saaks. Nii läheb ta ilma nurinata tagasi reapolitseinikuks.

Järgneb tohutult meelelahutuslik (tõesti!), pidevalt üllatav lugemine. See on kordamööda liigutav, soe, lõbus, vägivaldne, õrn …

Selles raamatus on omapära ja huumorit, mis on vastandiks üha kasvavale surmade arvule ja problemaatilisele abistatud enesetapu teemale üldse. See on kauni süžeega ja elegantselt üles ehitatud romaan, mis pakub meile kaks võluvat, kuid pisut kurba peaosalist, Felixi ja Calvini, kes mõlemad otsivad vastuseid sellele, mis täpselt toimub. Lugejatele jääb vaid rõõm jälgida nende teekonda, kui nende teed ristuvad ja jälle lahku lähevad.

Oma ebatavaliste, kohati isegi jaburate olukordade ja pööretega võiks raamat kergesti tüütuks muutuda, kuid nii pole see kohe üldse mitte! See on väga nutikalt üles ehitatud. Iga kord, kui arvate, et olete lõpu välja mõelnud, juhtub midagi uut, mis pöörab loo uuesti pea peale. Alles lõpus tõmmatakse kõik otsad kokku.

See on liigutav ja tabav romaan, mis läheb hinge ja kus on särtsakat huumorit ja palju tõeliselt nutikaid pöördeid. Tegelasi on kirjeldatud viisil, mis tekitab tunde, nagu tunneksite neid. Muidugi on sellel romaanil üsna sünge teema. Bauer kirjutab abistatud enesetapust loomulikult, ilma et ta selle tähtsust kuidagi vähendaks. Tegelikult on see sügavalt humaanne raamat.

Must huumor oma parimal kujul.

Digiread

- Reklaam -spot_img

Jaga oma arvamust raamatu kohta

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia