Jääkülmas atmosfääris kulgev haarav põnevuslugu

Mia Krügeri ja Holger Munchi sarja 4. raamat on tegelikult eellugu ja vaatab ajas tagasi, kuidas need kaks politseiuurijat esimest korda koostööd tegid.Aasta on 2001 ja Mia Krüger on Norra politseiakadeemia tudeng, noor ja sihikindel. Tal on nii vaimset kui füüsilist jõudu, ning test kinnitab, et tal on ka ainulaadne anne vaadata juhtumeid ebatavaliselt ehk näha seda, mida teised ei näe.

Samal ajal on uurija Holger Munch elevil, sest ta on määratud Oslo politsei mõrvarühma juhiks ja ta on just kokku pannud Norra parimatest detektiividest koosneva meeskonna. Nad pannakse kohe proovile, kui Oslo äärelinna põllult leitakse tapetuna kaks 11-aastast poissi, kelle vahele on hoolikalt asetatud rebasekorjus.

See meenutab kaheksa aasta tagust juhtumit Rootsis, kus mõrvarit pole endiselt tabatud.

Politseikõrgkooli rektor, kes on Holgeri hea sõber, soovitab appi võtta andeka tudengi Mia Krügeri. Munch kohtub Krügeriga kohvikus ja näitab talle pilte Rootsi ja Norra kuriteopaikadest. Noorel naisel kulub vaid mõni minut, et märgata üksikasju, millele kogenud uurijad polnud isegi mõelnud. Holger palkab Mia viivitamatult oma tiimi.

Vahepeal on teadmata kadunud Mia Krügeri heroiinisõltlasest kaksikõde Sigrid ja Mia otsib teda meeleheitlikult mööda öist Oslot kõikvõimalikest urgastest. Samal ajal kell tiksub ja Munchi uus eliitüksus saab tugevdust neljakümneaastase Rootsi psühhiaatri ja kriminaalprofileerija Patrick Olssoni näol, kes on aastaid töötanud lahendamata Rootsi juhtumiga.  

Miat tõmbab Patricku karismaatiline isiksus ja äärmuslik intellekt ning koos lähevad nad sügavale mõrvari mõtetesse, püüdes dešifreerida tema peaaegu nähtamatuid vihjeid. Üheskoos aetakse taga küünilist ja ekstsentrilist mõrvarit, kes oskab oma jälgi hästi segada ja varjata. Üksus arvab, et hakatakse lahenduseni jõudma, kuid tuleb välja, et kurjategija on nad tupikusse jooksutanud. Toimub meeleheitlik võidujooks ajaga ning olukord muutub veel hullemaks, kui teatatakse veel kahe 11-aastase poisi kadumisest. Mia teeb šokeeriva avastuse: Patrick pole Rootsis kunagi juhtumiga seotud olnud. Keegi ei tea, kes ta tegelikult on … Ja mis osa mängib kogu loos vanaisaga metsatalus senise maailma lõpuks valmistuv 12-aastane Lydia Clemens?

„Norra kuulsaim kunstiteos on Edvard Munchi „Karje“ ja Norra autor Samuel Bjørk annab samuti edasi valu ja raevu, mis tuksub meie heaoluriigiks peetava maa vaikse pinna all. Uurimisrühma juhi nimigi on „juhuslikult“ Munch.

Samuel Bjørk edastab teadmisi inimloomusest intensiivsel tasemel, samal ajal rullub lahti õudne ja ebainimlik lugu. Autor tajub uskumatult hästi nii oma tegelasi kui ka süžeed ning raamatus köidab ka see, kuidas ikka ja jälle uusi tegelasi tutvustatakse. See raamat on pagana täiuslik, põnevus kasvab pidevalt, ja see äratab lugejas ikka ja jälle imestust. Kuid just see, kuidas autor võtab omaks oma tegelaskujud, nende tunnete ampluaa, ohvrite hirmu ja uurimisrühma intensiivse ja kohati lootusetu töö, kannab romaani suurepäraselt edasi, esimesest viimase leheküljeni. Tõeline kriminaalromaani äss, mis on täis põnevust, õudust, kaotust, puudust ja igavest armastust. Iga lehekülg on lugemist väärt.“

Trønder-Avisa

Digiread

- Reklaam -spot_img

Jaga oma arvamust raamatu kohta

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia