„Lewise mees“ on suurepärane raamat. See keskendub ühelt Välis-Hebriidide saarelt leitud noore mehe mõrva lahendamisele. Ainus vihje tema identiteedi tuvastamiseks on DNA-proov, mis osutab, et kadunuke oli lähedalt sugulane kohaliku talupidaja, vana dementsuse käes kannatava mehega. Mehega, kes on alati väitnud, et on oma pere ainus laps.
Romaanis vahelduvad kolmandas isikus kirjutatud peatükid nendega, milles on jutustajaks dementsust põdev Tormod MacDonald. Need on liigutavad peatükid, loovad terava kontrasti praeguse vaimse hämaroleku ja viiekümne aasta taguste selgete mälestuste vahel. Mehe köitev lugu räägib lapsepõlve varjutanud religioossest kitsarinnalisusest, rasketest teismelise-aastatest Deani orbudekodus ja kindlast otsusest pidada surevale emale antud lubadust.
Kui lugu naaseb kaasaega, kohtume Fin MacLeodi, endise politseinikuga, kes püüab pärast poja surma ja sellele järgnenud lahutust oma elu kokku lappida. Kas ta leiab oma probleemide lahendused lapsepõlvekodus kõledal Lewisel? Ja kuidas sobitub pildile Marsaili, tema kunagine kallim ja tema teise poja ema?
Metsalilled, lõikav tuul ja turbarabad …
„Lewise mehe“ tegevus on paigutatud Hebriidide karmi kliimasse ja on kantud May sealse maastiku kirjeldustest: pehme must turvas, üdini tungiv tuul, metslilled ja soonutid. Peter May kirjeldab ka üksikasjalikult Lewise kogukonda, juured kõvasti saare kultuuris, eluviisi, mis tõmbab eluga kriisini jõudnud Fin MacLeodi päriselt tagasi.
Tormodi dementsuse küsimust on puudutatud peenetundeliselt ja romaan kirjeldab liigutavalt kuidas see tõbi mõjub neile, kes dementsuse käes kannatajate eest hoolitsevad. Samavõrd hästi on kirjeldatud Tormodi lapsepõlve ja seda, kui julmalt kohtlesid orbusid kirik ning kohalikud võimud, ehkki nendesse osadesse peab lugeja suhtuma mõningase umbusuga, sest tegemist on vana, dementsuse käes kannatava mehe antud ülevaatega. Aga see ei vähenda mõjuvust.
Romaan on kaasahaarav ja säilitab põnevuse algusest lõpuni. Süžeepööre raamatu lõpus on igati korralik ja paar viimast peatükki äärmiselt liigutavad. Loen kindlasti teisigi selle autori teoseid.
https://www.maggiejamesfiction.com/blog/review-of-the-lewis-man-peter-may
Maggie James on psühholoogiliste põnevike autor, kelle sulest on ilmunud kaheksa raamatut.