Taani krimisensatsiooni nüüd ka eesti keeles!

Süžee on meeletult põnev – ja karm. Lugu on verd tarretama panev – eriti kui arvestada, kui rahulik väike Taani tavaliselt on. Õudne on ette kujutada midagi sellist tegelikkuses juhtumas …Olen väga oodanud põneviku „Lahustunud“ lugemist, sest minu arvates tundus see suurepärase koostööna – ja arvan, et mul on õigus!

Väljaandja kirjeldusest:

Iga päev kaob Fyni saarel inimene.

Iga tunniga väheneb võimalus neid leida.

Iga minutiga lahustub ja laguneb kõik koost.

On suvi ja Fyni saare idüllilises Tommerupi külas valitseb vaikus. Charlotte, noor naine ja kahe väikese lapse ema, siirdub spordihallist oma hommikuselt treeningult tööle kohalikku põhikooli ja kaob lühikesel teelõigul jäljetult. 

Kui Charlotte meeleheitel abikaasa samal päeval Odense politseisse ilmub, võtavad ülemkomissar Liam Stark ja komissar Dea Torp avalduse vastu, kuid viivitavad otsingute alustamisega, kuna naise kadumisest on möödas vaid mõni tund.

Järgmiseks hommikuks pole Charlotte aga endiselt välja ilmunud ja peagi saab selgeks, et tegemist võib olla kuriteoga. Järgnevatel päevadel paisub juhtum sedavõrd, et haarab endasse suurema osa Fyni saarest ning inimesed peituvad koduseinte vahele, kartes saada järgmiseks ohvriks.

Algab pinev võidujooks ajaga. Liam ja Dea leiavad end lõksu sattununa mängust, kus inimesed surevad piinarikast surma ja politsei ei saa teha muud kui abitult pealt vaadata.

Arvustus

Raamatul „Lahustunud“ on silmatorkav, jube ja ülimalt sobiv kaas.

Teose tegevus toimub rohkem kui kümne pingelise päeva jooksul Fyni saarel Tommerupis ja selle ümbruses. Paikkonna kirjeldused on väga realistlikud. Tean selle piirkonna kohta natuke ja suudan kohti hõlpsalt visualiseerida ning kujutan ette, et sama juhtuks ka siis, kui ma seda piirkonda ei tunneks. See on väike kogukond, kus kõik tunnevad kõiki. Tegelikult tundub kõik nii autentne kui ka usutav.

Tegelaste kirjeldused on ülihead. Peategelased on ülemkomissar Liam Stark ja politseikomissar Dea Torp. Info hulk nende töö- ja eraelu kohta on hästi tasakaalus. Tänu sellele saame nende elust tervikuna üsna selge pildi. Lea oli minu jaoks alguses üsna tüütu, aga hiljem läks mulje paremaks. Ta on 51-aastane, töötas varem Kopenhaagenis ja on enne Odensesse sattumist elanud Gröönimaal.

Tegelaste galerii võib alguses tunduda suhteliselt suur – aga nii on see tõesti vaid alguses. Kui loosse sisse elad, ei tundu see enam üle jõu käiv.

Süžee on meeletult põnev – ja karm. Lugu on verd tarretama panev – eriti kui arvestada, kui rahulik väike Taani tavaliselt on. Õudne on ette kujutada midagi sellist tegelikkuses juhtumas … Lugesin hinge kinni pidades ja nii mõnigi kord tuli kananahk ihule. See on närvesööv lugu – kes sureb esimesena…? Aga see on lugu, millest minu arvates on väga raske kirjutada ilma sisu kirjeldamata, seega hoian end veidi tagasi. Küll aga tahan öelda, et juhtuvad asjad, mida oleks kindlasti tahtnud, et need oleks teisiti – aga kui sündmused kulgeks nii, nagu meile meeldiks ette kujutada, siis oleks need liiga ilustatud – ja ebarealistlikud. Pisut liiga vara aimasin, kes on „paha mees“, aga mitte seda, miks ja kuidas ta seda kõike teeb, mis on vähemalt sama oluline – ja seda sain ma teada alles lõpus. 

Raamatus on lisaks krimiloole mitmeid muid teemasid. Minu jaoks on üks olulisemaid religioon: kristlus vs. islam, vaimulikud – ja see, kuidas nad ise oma usku teostavad ja praktiseerivad, nende ambitsioonid, kolleegid, ja mitte vähem tähtsad on peresuhted.

„Lahustunud“ on väga hästi kirjutatud ja ma ei tundnud kordagi, et selle on kirjutanud kaks erinevat inimest. Aga ma ei kahtle, et saame mõlemalt autorilt parima – see on väga hea kooslus. Loodan väga, et Sara Blædel ja Mads Peder Nordbo jätkavad kirjutava paarina. Mul ei saanud Deast ja Liamist veel küllalt – ega ka autorite kirjutamisstiilist.

Tine Rantzau

Taanikeelne originaal: http://bechsbooks.dk/?p=17645


Krimiloo „Lahustunud“ autoriteks on Sara Blædel ja Mads Peder Nordbo. See on esimene kord, kui need kaks autorit kirjutavad koos raamatu. Sara Blædel on avaldanud Louise Ricki sarjas 11 kriminaalromaani ja triloogia „Hauakaevaja tütar“. Mads Peder Nordbo on kirjutanud Arctic noir’i triloogia, mille tegevus toimub Gröönimaal.

Digiread

- Reklaam -spot_img

Jaga oma arvamust raamatu kohta

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia