Asja uurib Tema Majesteet kuninganna

Selle raamatu lugemisrõõm peitub detailides – see on armas pilt naisest, kes on vaieldamatult üks kuulsamaid ja samas kõige tundmatumaid naisi maailmas.



Mõnikord satud lugema raamatut, mis tuletab meelde lihtsat rõõmu lugeda tõeliselt head raamatut, mis haarab kujutlusvõime kaasa, viib teid teise maailma, paneb midagi nägema seninägemata viisil ning veel mõnusalt naeratama ka. Muudkui räägid sellest kõigile ja ostad teistele kingituseks.

S. J. Bennetti sari „Asja uurib Tema Majesteet kuninganna“ tegi minuga just kõike seda. Esimese raamatu „Windsori sõlm“ ostsin armsale ämmale kingituseks, kuna ta on kõige kuningliku fänn. Aga kui lugesin tagakaane teksti, äratas see minuski huvi, avasin esimese lehekülje ja olin korrapealt lummatud kuninganna sisemõtete veidrusest ja vahvast loost. Kuna ma ei saanud ämmale läbiloetud raamatut kinkida, soetasin tema jaoks uue. No ja siis saabus teine osa – „Juhtum kolmele koerale“ – mis tegi väga õnnelikuks ühe minu talvise nädalavahetuse koos klaasikese Baileysiga…

Mõlema raamatu tegevustik on meeldivalt lihtne ja kergesti jälgitav. Elizabeth II võib olla tänapäeva maailma kõige kauem valitsenud monarh, kuid see ei takista kuningannat vabal ajal krimimõistatusi lahendamast. Välja arvatud muidugi see, et ta on kuninganna, nii et tema politseijõudude ja salateenistuste säravaimad ja parimad mehed satuvad hämmingusse ja neil võib tekkida täbar tunne, et nemad on mõnevõrra kehvemad ja võimetumad uurijad.

Nii algab geniaalne ja nutikas kahekordne süžee – mitte ainult ei pea kuninganna, keda abistab osavalt endine sõjaväelane, erasekretäri abi Rozie Oshodi, lahendama Tema Majesteedi paleede sees ja ümber tekkinud saladusi, vaid tuleb külvata vihjeid ohvitseridele, kelle ülesandeks on need lahendada, ja tegutseda sobiva mulje jätmisel, kuni nad lõpuks aru saavad, et Elizabeth on juba juhtumi lahendanud. Tulemus on rõõmus ja uhke.

„Juhtum kolmele koerale“ algab kohe pärast esimese raamatu lõppu. Brexiti referendumi tulemus on rahvast lõhestanud, Hilary Clinton võitleb Donald Trumpi võitmise eest USA presidendiks ja kuninganna märkab rutiinsel visiidil,  et tema väga armastatud (kuid kunstiliselt mitte kuigi hea) õlimaal kuninglikust jahist Britannia on tema magamistoa ukse tagant sattunud hoopis kuningliku mereväe näitusele. Siis leitakse palee basseinist surnukeha ja ühtäkki on lahti muukimiseks kaks mõistatust – kuninganna ja Rozie peavad tegutsema, enne kui mõrvar uuesti ründab.

Kuid nagu ka Bennetti varasema raamatu puhul, peitub rõõm detailides. Ta kirjutab kuningannast ja tema perekonnast selge kiindumuse ja soojusega ning sügavate teadmiste ja uurimistööga palee elu kohta, mis kumab läbi igast stseenist. Bennettil on kuninglikud sidemed oma isa kaudu, lisaks on ta teinud ulatuslikke ja põhjalikke intervjuusid paleede endiste töötajatega.

See on armas pilt naisest, kes on vaieldamatult üks kuulsamaid ja samas kõige tundmatumaid naisi maailmas – väikesed vihjed, mille kohta me teame, et need on tõesed (tegelaste või saadete nimed, kuulsad anekdoodid), sulavad kokku asjadega, mis tunduvad usutavad, kuid osutuvad väljamõelduks. Lihtsalt ärge tehke seda, mida ma tegin, ja ärge guugeldage tegelast, kelle kohta olin veendunud, et see on tõeline inimene. Arusaam, et see pole nii, andis mulle vihje selle kohta, et ta on üks raamatu kurikaeltest.

Raamatut läbib ka üks armas tähelepanek: olenemata sellest, kas sa oled üks maailma rikkamaid naisi või mitte, muutud vanema naisena lõpuks mõneti nähtamatuks ja alahinnatuks.

Narin Flanders, 11. nov 2021

Narin Flanders on üks The Review Clubi ekspertarvustajatest. Arvustuste klubi koondab Ühendkuningriigi suurimaid eksperte, et hinnata tooteid ja teenuseid ausalt ja põhjalikult.

Digiread

- Reklaam -spot_img

Jaga oma arvamust raamatu kohta

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia