„Rosa ja Björk“ on Nordic noir’i vaimus kirjutatud triloogia „Hildur“ teine raamat.

Islandi kõrvalises maanurgas, linnadest kaugel fjordistikus paiknevas asulas leitakse suusarajalt püssilasuga tapetud kohalik poliitik. Tegemist on asulas suurt mõjuvõimu omanud mehega, kes kasutas rikastumiseks vallavolikogu liikmele kättesaadavat siseinfot. Vaenlasi on tal olnud piisavalt, aga kellel neist sai mõõt lõplikult täis?Kriminaalpolitseinik Hildur Rúnarsdóttir asub mõrva uurima koos soomlasest kolleegi ja sõbra Jakob Johansoniga, kes on Islandil politseikooli praktikal. Mõrvauuring hakkab päevavalgele tooma üllatavaid seiku aastakümnete tagant. Ootamatult tõuseb esile ka Hilduri isiklik tragöödia, ta nooremate õdede Rósa ja Björki kummaline kadumine paarkümmend aastat tagasi, mille kohta hakkab nüüd üht-teist selguma. 

Tagasivaadetes tutvume Hilduri lapsepõlvepere eluga kaheksa aastat enne õdede kadumist. Teisel ajajoonel saame jälgida Reykjaviki lennujaama koristaja Dísa elu. Kui algul tunduvad erinevad ajajooned ja süžeemustrid masendavalt eraldiseisvad ja segased, suudab Rämö erinevad niidid lõpuks osavalt kokku põimida. 

Lisaks uute kuritegude ja vanade mõistatuste lahendamisele saame rohkem süveneda peategelastesse. Uurija Hildur, kes armastab surfamist, peab mitmel korral võitlema endast suuremate loodusjõududega. Samal ajal püüab ta meenutada lapsepõlvest asju, mis justkui põgeneksid lainete mürinasse. 

Kuduvast kolleegist Jakobist on saanud Hilduri hea sõber ja ta julgustab naist minevikukummitustega silmitsi seisma. Jakob ise jätkab võitlust oma poja hooldusõiguse pärast ning teisest küljest tunneb ta end Ísafjörđuris ja oma tüdruksõbra Guđrúni juures üha kodusemalt. Seevastu politseijaoskonna juhil Betal on omad mured ka pererindel. 

Islandi eripäraks on kahtlemata see, et väikeses riigis on nii ohvril kui ka kurjategijal raske põgeneda või peituda. Väikeses kogukonnas tunnevad kõik üksteist nii heas kui halvas ning häbiväärseid silte ja halbu kogemusi on raske maha raputada. Teisest küljest õnnestub paljudel oma saladusi pikka aega varjata. 

Raamatus kirjeldatakse haaravalt Islandit ja islandlikkust, tegelased on huvitavad ja süžee haarav. Sündmused leiavad aset koroonaajastu alguses, mil keegi veel päris täpselt ei tea, mis meid ees ootab. 

Triloogia teine osa jääb pooleli üsna põnevas kohas, nii et jääb huviga oodata viimast osa „Jakob“, mis ilmub eesti keeles sel sügisel. 


Krimisarja autor Satu Rämö on Islandil elav soomlannast suunamudija ning triloogia, mille kõik osad on nüüdseks Soomes ilmunud, on põhjanaabrite juures nautinud suurt populaarsust ning purustanud müügirekordeid. 

Digiread

- Reklaam -spot_img

Jaga oma arvamust raamatu kohta

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia