Alates veebruarist on Eesti Raamatu veebipoes kolm raamatut meie sõpradele 25% soodsamad. Veebruari valikus on Ruth Rendelli “Kätepuu”, Ingeborg Arvola “Nuga tulle” ja Rachael Lucase “Raamatupood vanas postkontoris”.
![](https://lugemiselamus.ee/wp-content/uploads/2025/02/Katepuu_esikaas.jpg)
Kolm naist, kolm inimlikku draamat; kolm ema, kelle suhe lapsesse on äärmiselt erinev.
Hüpnootilise pinge ja sügava isikliku kaastundega uurib Rendell pinevate, sageli kinnismõtetega seotud peresuhete maailma. Osavalt joonistab autor tegelaste psühholoogilised profiilid, kulmineerides oskuslikult pinge, et lõpuks üllatada lugejat ebatavalise lahendusega.
1984. aastal Suurbritannia krimikirjanike ühingu Hõbedase Pistoda võitnud romaan „Kätepuu“ on tõlgitud ligi 20 keelde, selle põhjal on valminud kaks filmi.
Rendell ei kirjelda ebarealismi, nagu kohati võiks tundud, vaid võtab inimesed, kes elavad ja on meie keskel ning paneb nad olukorda, kus igaüks käitub just nii nagu peab käituma. Tulemuseks on reaalsed sündmused ja reaalsed tagajärjed, kui reaalne elu kulgeks nõnda. Ja tegelikkused kahetsusväärselt kulgebki, kas just Rendelli stsenaariumi järgi, aga ikkagi… Kord leebemalt, kord karmimalt, kui tänapäevast maailma võrrelda Rendelli omaga.
![](https://lugemiselamus.ee/wp-content/uploads/2024/12/Nuga-tulle_kaas-723x1024.jpg)
Ajaloolise triloogia „Laulud Põhja-Jäämere äärest“ esimene raamat „Nuga tulle“. See võimas teos räägib Soomest Norrasse tulnud kveenidest ja aladest, kus nad elavad. Sündmuste keskmes on imekaunis Brita Caisa, kahe poja vallasema. Ta suudab ravida loomi ja inimesi ning on abielumehega vahekorras olemise eest saanud kirikus häbistada. 1859. aastal võtab ta koos lastega suuskadel ette tee Norrasse – sinna, kus tema häbi ei tunta. Brita Caisa loodab endale leida abikaasa, ent naise erakordne ilu ei jäta ükskõikseks kedagi. Ka Brita Caisa ise laseb end emotsioonidest valitseda ega tee alati kõige targemaid valikuid.
Arvola loob meisterliku pildi toonasest ühiskonnast, mille põhjamaist raskust toonitavad keerulised rännakud, naabrite tülid, surnultsünnid, ebaausad kaupmehed, piibli lugemine ja räuskamine ning vankumatu usk üleloomulikesse jõududesse. Kirjanik varustab lugejat teadmistega kveeni kultuuri kohta, viidates rahvaloendusele, kirjeldades eri rahvarühmade kokkupuuteid ja luues linnade nimedele tausta.
Naise ja suure armastuse lugu. Lühikesed, aga väga tugevad peatükid. Pikalt heietada oskab igaüks, aga katsu sa oma sõnum lühidalt ja selgelt ära öelda, Arvola oskab mu meelest.
![](https://lugemiselamus.ee/wp-content/uploads/2025/02/raamatupood-vanas-postkontoris_kaaneklots-682x1024.jpg)
„Raamatupood vanas postkontoris“ on menuraamatu „Raamatukogu telefoniputkas“ autori Rachael Lucase südantsoojendav lugu headest raamatutest ja headest sõpradest.
Hannah, kel on kõrini elust Manchesteris, milles ta täidab üksnes jalgpallihullust teismelise ema või töönarkomaanist mehe abikaasa rolli, tahaks midagi ainult enda tarbeks teha. Kui tal avaneb võimalus Cotswoldis asuva võluva Little Maudley külapoe üle võtmiseks, haarab ta sellest kahe käega kinni. Viimaks ometi on tal töö ja ühtlasi õnnestub tal poeg Ben pahandusi tekitavatest semudest eemale saada.
Aga ehkki külas ei ole kõik sugugi nii idülliline, kui väljastpoolt vaadates arvata võiks, läheb Hannah’ uus elu siiski hooga käima. Tema mõte postkontorisse-poodi väike raamatumüügipunkt rajada leiab kohalike seas tulist toetust ja ka Ben paistab olevat oma koha leidnud, kui liitub kohaliku jalgpallimeeskonnaga, mida treenib endine profimängija Jake Lovatt … ja see on mees, kes tekitab Hannah’s tundeid, mille naine arvas igavesti uinunud olevat …