Paljud inimesed eri elualadelt on läbi aegade võtnud aja maha ja läinud palverännakule jaakobiteele, mis kulgeb Prantsusmaalt Loode-Hispaaniasse Santiago de Compostelasse. Paljud teevad rännaku läbi isiklikel põhjustel või selleks, et proovida ennast leida. See on väga isiklik kogemus ja tee muudab igaüht mitmeti. Rahvusvaheliste menukite „Naiseotsing“ (ilmunud 2013) ja „Abielu Rosiega“ (ilmunud 2015) autor Graeme Simsion ning tema abikaasa ja kaaskirjanik Anne Buist jutustavad raamatus „Sammhaaval edasi“ loo kahest inimesest, kes alustavad oma isiklikku rännakut jaakobiteel.
Mõlemad rändajad on hädas: Zoe oma abikaasa ootamatu surma tõttu ja Martin püüab üle saada üsna keerulisest lahutusest. Lahti rullub naljakas ja romantiline lugu, mida jutustatakse vaheldumisi nii Zoe kui ka Martini pilgu läbi. Nad on kaks inimest, kes satuvad püha Jaakobuse teele lootuses leida ka oma elus rada keset vaimseid otsinguid. Selle teose ilu seisneb selles, et kumbki autor annab selle südantsoojendava loo kahest kadunud hingest edasi oma ainulaadse kirjastiili abil.
Nii Zoe kui ka Martin alustavad teekonda Prantsusmaalt Clunyst üksi ja ees ootab kaks tuhat kilomeetrit rasket kõndi. Nad mõlemad mõtisklevad teekonnast, mis neid ees ootab, ja inimestest, kellega nad kohtuvad, samuti sellest, milline võib olla rännaku mõju nende edaspidisele elule.
Rännaku ajal kohtuvad Zoe ja Martin omavahel alatasa ja iga kord, kui nende tee ristub, õpivad nad üksteist üha enam tundma. Nad jagavad kogemusi, näpunäiteid, aga ka oma elulugu. Nad võivad olla küll tausta poolest erinevad, kuid mõlemad on sellel teekonnal põhjusega ja mõlemale tundub, et nad on alustanud oma teekonda selleks, et alustada uuesti oma elu ja suuta jälle armastada.
Meie, lugejad, ei saa osa mitte ainult nende isiklikust loost ja rännakust jaakobiteel, vaid ka vapustavatest maastikest, linnadest ja küladest ning ka kohtumistest paljude inimestega.
„Sammhaaval edasi“ on ilus ja suurepäraselt üles ehitatud lugu, mis rullub lahti aeglaselt, kuid see ei olegi mõeldud kulgema kiires tempos ega olema võidujooks Santiagos finišisse. See on lugu, mis uurib emotsioone ja keerulisi inimesi.
Kuid kui teile meeldivad head raamatud, millel on soe ja kohati naljakas süžee, aga milles on edasi antud ka kahe inimese väga liigutav lugu ‒ ning seejuures inimlik lugu, mis puudutab nii palju tasandeid ‒, siis on see raamat just teile.
Kui loete raamatut „Sammhaaval edasi“ ja tunnete inspiratsiooni oma palverännakut ette võtta, saate lisateavet Camino de Santiago ametlikult veebisaidilt.